خبر فوری
This content is not available in your region

آغاز مرحله دوم عملیات آزادسازی موصل؛ ساکنان شهر می گریزند

نظرها
آغاز مرحله دوم عملیات آزادسازی موصل؛ ساکنان شهر می گریزند
اندازه متن Aa Aa

نیروهای عراقی از سه روز پیش دومین مرحله از عملیات آزادسازی شهر موصل این کشور از دست نیروهای داعش را آغاز کرده اند.

همزمان با پیشروی ارتش عراق که از پشتیبانی ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا برخوردار است و شدت گرفتن درگیری ها در چند جبهه خصوصا در شمال و در شرق، ساکنان موصل از شهر می گریزند.

عامر محمود یکی از افرادی که از خانه خود در موصل گریخته است می گوید: « در منطقه تحریر، جایی که من ساکن بودم بین ارتش عراق و شبه نظامیان تبادل آتش صورت گرفت. از تحریر به اینجا، به کوکجلی گریختم. تنها فرصت این را داشتیم تا لباسهایمان را برداریم و بس.»

بیش از ۱۱۴ هزار نفر از ساکنان موصل از این شهر گریخته اند. ده ها هزار نفر از آنان در اردوگاه های موقت سازمان ملل متحد اسکان داده شده اند و حدود یک و نیم میلیون نفر همچنان در شهر ساکن هستند.

کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل نسبت به کمبود کمک ها و حمایت های بین المللی در اسکان و تامین مایحتاج اولیه جنگزدگان و آنهایی که از موصل می گریزند هشدار می دهد.

عملیات آزاد سازی موصل از حدود دو ماه پیش آغاز شده و نیروهای عراقی موفق شده اند کنترل حدود یک چهارم موصل و برخی نواحی، روستاها و شهرهای کوچک اطراف آن را در اختیار بگیرند.

آنچه آزادسازی موصل را به رغم نابرابری جنگ افزارها و شمار نیروها دشوار می کند، سنگر گرفتن داعشی ها در مناطق مختلف شهر در بین غیرنظامیان است، مسئله ای که ارتش عراق را از بیم تلفات جانی مردم عادی در هر نقشه نظامی به احتیاط وا می دارد.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق گفته است در سه ماه آینده (تا ماه آوریل) داعش از شهر موصل بیرون رانده خواهد شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.