وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

استدلال های موافقان و مخالفان «درآمد پایه همگانی» چیست؟

 نظرها
استدلال های موافقان و مخالفان «درآمد پایه همگانی» چیست؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پس از فنلاند٬ هلند و کانادا اکنون اسکاتلند در نظر دارد طرح آزمایشی درآمد پایه همگانی را اجرایی کند. براساس این طرح سازمان تامین اجتماعی به هر شهروند فارغ از وضعیت کاری و میزان درآمد ماهانه وی٬ حقوق پایه مشخصی پرداخت می کند.

سوئیس نخستین کشوری بود که در تابستان گذشته این طرح را در همه پرسی به آرای عمومی گذاشت. طرحی که هرچند با مخالفت اکثریت سوئیسی ها شکست خورد ولی در رسانه های جهانی و شبکه های اجتماعی بازتابی گسترده داشت.

به طور کلی می توان گفت که موافقان این طرح بر این باروند که درآمد پایه همگانی می تواند در وضعیت اقتصادی عموم مردم تاثیر مثبت داشته باشد و به ویژه قدرت خرید قشر پایین دست جامعه را تقویت کند. موافقان استدلال می کنند که با توجه به تحولات اجتماعی٬ سیستم های تامین اجتماعی موجود از کارایی لازم برخوردار نیستند٬ پیشرفت های تکنولوژیک و افزایش روزافزون اتوماسیون مناسبات شغلی در قرن بیست و یکم را به کلی تغییر خواهد داد و باید برای این تحولات آماده شد. آنها بر این باورند که می توان با استفاده از «درآمد پایه همگانی» امکان این را فراهم کرد که افراد بیشتری به صورت پاره وقت یا موقت کار کنند و بدون آنکه نگران کاهش قدرت خرید خود باشند مصرف کنند و به روند تولید و رشد اقتصادی کشور یاری رسانند.

مخالفان طرح معتقدند که این طرح هزینه بسیار بالایی برای کشور دارد و پرداخت کمک مالی به این صورت، تنها موجب تنبلی و کم کاری مردم می شود و علاوه بر این٬ موجب می شود که بر تعداد پناهجویان و مهاجران نیز که به آرزوی رفاه بیشتر به این کشور می آیند٬ افزوده شود.