خبر فوری
This content is not available in your region

جوونل موئیز رئیس جمهوری هائیتی شد

نظرها
euronews_icons_loading
جوونل موئیز رئیس جمهوری هائیتی شد
اندازه متن Aa Aa

شورای موقت ستاد انتخابات هائیتی پیروزی جوونل موئیز را در انتخابات ریاست جمهوری این کشور تایید کرد.

در پی اعلام نتایج نهایی٬ موئیز در سخنانی کوتاه وعده داد که با کمک و همکاری تمام شهروندان بر مشکلات اقتصادی کشور فایق آید. او تاکید کرد که رای مردم به مثابه خواست خدا است و وی تلاش خواهد کرد بدون تبعیض و تفرقه رئیس جمهوری همه مردم باشد.

هائیتی یکی از فقیرترین کشورهای جهان است و علاوه بر بحران اقتصادی و خرابی و مرگ و میرِ ناشی از طوفان های سهمگین استوایی٬ بیش از یک سال است که درگیر اختلافات شدید سیاسی است.

انتخابات ریاست جمهوری در پاییز سال ۲۰۱۵ به دلیل برخی تخلفات باطل شده بود تا سرانجام در پاییز سال ۲۰۱۶ یعنی پس از یک سال رایزنی برگزار شود.

بر اساس نتایج نهایی اعلام شده در تارنمای شورای موقت ستاد انتخابات هائیتی٬موئیز بیش از ۵۵ درصد آراء را کسب کرده است در حالی که تنها ۲۱ درصد از واجدین شرایط رای در انتخابات شرکت کرده اند.

موئیز که بازرگانی ۴۸ ساله است از اقلیت کوچک و ثروتمند این جامعه است. بیش از شصت درصد ساکنان هائیتی با کمتر از ۲ دلار در روز امرار معاش می کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.