خبر فوری
This content is not available in your region

اوباما در نطق خداحافظی خود بر دفاع از دموکراسی و مقابله با تبعیض تاکید کرد

نظرها
اوباما در نطق خداحافظی خود بر دفاع از دموکراسی و مقابله با تبعیض تاکید کرد
اندازه متن Aa Aa

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا سه شنبه شب در سخنرانی خداحافظی خود از عملکرد هشت ساله اش در مقام ریاست جمهوری ایالات متحده دفاع کرد.

چهل و چهارمین رئیس جمهور آمریکا که ۹ روز دیگر کاخ سفید را ترک خواهد کرد در این سخنرانی از لزوم دفاع از دموکراسی، حفاظت از ارزشهای آمریکایی و مقابله با تبعیض سخن گفت.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا اظهار داشت: «اگر هشت سال پیش به شما می گفتم که آمریکا روند رکود بزرگ اقتصادی را برعکس خواهد کرد، اگر به شما می گفتم که فصل جدیدی از رابطه با مردم کوبا را رقم خواهیم زد، برنامه هسته ای ایران را بدون شلیک گلوله ای متوقف خواهیم کرد و از دست مغز متفکر حادثه ۱۱ سپتامبر خلاص خواهیم شد، […] اگر همه این موارد را به شما می گفتم ممکن بود بگویید اهداف بلندپروازانه ای داریم اما اینها کارهایی است که ما انجام دادیم. آمریکا از وقتی ما کارمان را آغاز کردیم در جایگاه بهتر و قویتری ایستاده است.»

باراک اوباما در نطق خود که در جمع ۱۸ هزار نفر از هوادارانش در شیکاگو ایراد شد، بر انتقال مسالمت آمیز قدرت به دونالد ترامپ تاکید کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده در این سخنرانی ضمن اشاره به شعار کارزار انتخاباتی خود در سال ۲۰۰۸ اظهار داشت: «از شما می خواهم باور داشته باشید، نه به توانایی من در ایجاد تغییر بلکه به توانایی خودتان. […] بله ما می توانیم. بله ما انجام دادیم، بله ما می توانیم.»

باراک اوباما همچنین از همسرش میشل اوباما بابت همراهی وی طی هشت سال حضورش در کاخ سفید قدردانی کرد.

جو بایدن، معاون رئیس جمهور آمریکا و کارکنان کاخ سفید از دیگر افرادی بودند که باراک اوباما در این سخنرانی از تلاش ها و حمایت های آنها ظرف هشت سال گذشته سپاسگزاری کرد.

دونالد ترامپ روز ۲۰ ژانویه (اول بهمن) با ادای سوگند در برابر ساختمان کنگره آمریکا رسما جانشین باراک اوباما خواهد شد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.