خبر فوری

آنکارا: تکلیف مذاکرات قبرس باید در یک یا دو هفته مشخص شود

 نظرها
آنکارا: تکلیف مذاکرات قبرس باید در یک یا دو هفته مشخص شود
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ترکیه به دنبال مذاکرت صلح و یکپارچگی قبرس که بدون دستیابی به توافق نهایی در شهر ژنو سوئیس پایان یافت، می گوید که تکلیف این مذاکرات باید هر چه سریع تر مشخص شود.

قرار است این مذاکرات که هدف از آن اتحاد دو بخش ترک نشین و یونانی نشین کشور جزیره ای قبرس است از ۱۸ ژانویه از سر گرفته می شود.

مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در آنکارا گفت: «نمی خواهیم که این مذاکرات ماه ها طول بکشد. باید در طول یک یا دو هفته تصمیم بگیریم که آیا مذاکرات اتحاد قبرس به سرانجام می رسد یا نه.»

قبرس، مستعمره سابق بریتانیا، از سال ۱۹۷۴میلادی با هجوم ارتش ترکیه در واکنش به کودتای مورد حمایت یونان که هدف از آن الحاق قبرس به خاک یونان بود، به دو بخش تقسیم شد.

بخش یونانی نشین که از سوی سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته می شود عضو اتحادیه اروپاست. بخش ترک نشین به غیر از ترکیه از سوی هیچ کشور دیگری به رسمیت شناخته نمی شود.

آتن خواهان خروج ۳۰ هزار نیروی نظامی ترکیه است که در شمال قبرس مستقرند. آنکارا می گوید این امر در صورتی محقق می شود که نیروهای یونانی نیز قبرس را ترک کنند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.