خبر فوری

واکنشها به خروج آمریکا از پیمان تجاری اقیانوس آرام

 نظرها
واکنشها به خروج آمریکا از پیمان تجاری اقیانوس آرام
اندازه متن Aa Aa

رهبران بسیاری از کشورهای عضو پیمان تجاری اقیانوس آرام امیدوارند خروج ایالات متحده از این پیمان موجب نابودی این توافقنامه تجاری نشود.

ژاپن یکی از مهمترین کشورهای عضو این توافقنامه است و شینزو آبه نخست وزیر این کشور سه شنبه در پارلمان ژاپن به خروج آمریکا واکنش نشان داد و گفت: « فکر می کنم دونالد ترامپ از اهمیت معاهده تجارت آزاد و برابر آگاه است. امیدوارم که با اصرار دیگر کشورهای عضو ایالات متحده که خود عامل تشکیل این پیمان بوده است به تی پی پی باز گردد.»

باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین ایالات متحده با تشکیل این پیمان خواستار کاهش نفوذ اقتصادی چین بود و ژاپنی ها به عنوان رقیب مهم منطقه ای چین در خاور دور خواستار حضور آمریکا در این پیمان هستند.

در مقابل استرالیا ادعا کرده است که جای خالی آمریکا در این پیمان را چین می تواند پرکند.

نخست وزیر استرالیا در این باره گفت: « ما می خواهیم فرصتهای بیشتری در بازارهای جدید داشته باشیم. ما و چین پیمان های دوجانبه اقتصادی داریم و مسلما چینی ها می توانند در تی پی پی به ما ملحق شوند.»

مذاکره در مورد این موافقتنامه که پیشنهاد و یکی از اولویت های باراک اوباما در عرصه سیاست خارجی بود پنج سال به طول انجامید و سرانجام در آتلانتای در آمریکا امضا شد. با این حال هیچ گاه کنگره آمریکا آنرا به تصویب نرساند و دولت آقای اوباما هیچگاه آنرا اجرا نکرد.

دونالد ترامپ سه شنبه به یکی از مهمترین تبلیغات انتخاباتی اش عمل کرد و دستور خروج ایالات متحده از پیمان تجاری کشورهای اقیانوس آرام را صادر کرد. او گفت این کار اولین قدم برای نجات کارگران آمریکایی خواهد بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.