وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

یحیی جامع رفت آداما بارو برای اداره گامبیا وارد بانجول شد

 نظرها
یحیی جامع رفت آداما بارو برای اداره گامبیا وارد بانجول شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

آداما بارو، برنده انتخابات ریاست جمهوری گامبیا با حمایت و دخالت نظامی کشورهای عضو جامعه اقتصادی غرب آفریقا از سنگال وارد «بانجول»، پایتخت شد تا به جای یحیی جامع، رئیس جمهوری پیشین، اداره دولت و کشور گامبیا را در دست گیرد.

یحیی جامع در انتخابات ریاست جمهوری شکست خورده بود اما حاضر به واگذاری قدرت به آداما بارو نبود.

رهبران کشورهای غرب آفریقا با چراغ سبز سازمان ملل متحد و با تعیین ضرب الاجل، یحیی جامع را تهدید کرده بودند که اگر از قدرت کناره گیری نکند با توسل به زور او را مجبور به این کار می کنند.

یحیی جامع که بدنبال کودتایی در سال ۱۹۹۴ میلادی قدرت را در گامبیا در دست داشت سرانجام چهار روز پیش با کناره گیری از قدرت، گامبیا را به مقصد کشور گینه استوایی ترک کرد.

دولت جدید گامبیا می گوید یحیی جامع در روزهای آخر و پیش از ترک گامبیا بیش از ۱۱ میلیون دلار از خزانه کشور به سرقت برده است.

گامبیا با یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر جمعیت کشوری است مستقل که از سه طرف در داخل مرزهای کشور سنگال و از سمت غرب در کنار اقیانوس اطلس واقع شده است.