خبر فوری

نخست وزیر کانادا «حمله تروریستی» به مسجدی در کبک را محکوم کرد

 نظرها
نخست وزیر کانادا «حمله تروریستی» به مسجدی در کبک را محکوم کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

تیراندازی در مسجدی در شهر کبک کانادا به هنگام ادای نماز در عصر روز یکشنبه (۲۹ ژانویه، ۱۰ بهمن ماه) ۶ کشته و ۸ مجروح برجای گذاشت.

حادثه وقتی روی داد که دو مهاجم وارد «مرکز فرهنگ اسلامی» واقع در منطقه «سنت فوآ» شهر کبک شدند و به روی ۴۰ نفر حاضر در آن و نمازگزاران آتش گشودند.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، این حمله را حمله ای تروریستی به مسلمانان خواند و در بیانیه ای اعلام کرد: « ما این حمله تروریستی به عبادتگاه و مأمن امن مسلمانان را محکوم می کنیم.»

وی در اعلامیه خود همچین افزوده است: «مسلمانان کانادایی بخش مهمی از بافت ملی ما هستند و اعمال پوچی از این دست در اجتماعات، شهرها و کشور ما جایی ندارد.»

فیلیپ کوئیار، نخست وزیر استان کبک نیز در پیامی خطاب به مسلمانان گفت: «ما در کنار شماییم. شما در خانه خود هستید. همه ما کبکی هستیم. همه ما باید در کنار هم به ایجاد جامعه ای باز و با آغوشی گشوده و صلحجو ادامه دهیم.»

پلیس کانادا می گوید دو مظنون را در همین رابطه دستگیر کرده است.

کبک امروز دوشنبه شاهد برگزاری تظاهرات به نشانه حمایت و همبستگی با جماعت مسلمان این استان خواهد بود.

مسئولان این مسجد می گویند در ماه رمضان سال گذشته سر بریدۀ خوکی جلوی درب این مسجد انداخته شده بود به همراه یادداشتی که روی آن نوشته شده بود «نوش جان».

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.