خبر فوری

رومانی؛ رای پارلمان به برگزاری همه پرسی اصلاحات ضد فساد

 نظرها
رومانی؛ رای پارلمان به برگزاری همه پرسی اصلاحات ضد فساد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پارلمان رومانی روز دوشنبه به اتفاق آرا درخواست رئیس جمهوری را برای برگزاری یک همه پرسی درباره اصلاحات ضد فساد تایید کرد.

هدف دولت از این تصمیم بعد از ۱۳ روز راهپیمایی اعتراضی مستمر مردم، کسب حمایت عمومی برای مبارزه با فساد است. با این حال تاریخ این همه پرسی و اینکه چه سوالی از مردم پرسیده خواهد شد، مشخص نیست.

اعتراض رومانیایی ها علیه فساد در روزهای گذشته، بزرگترین راهپیمایی اعتراضی از زمان سقوط کمونیسم در سال ۱۹۸۹ این کشور به حساب می آید و مردم هنگامی به خیابان های ریختند که دولت سعی داشت با اجرای فرمانی دهها تن از مقامات دولتی را از تعقیب قضایی در ارتباط با فساد مورد محافظت قرار دهد.

معترضان معتقدند اقدام دولت برای آزادی مقامات زندانی فاسد گرفته شده است.

با اینکه اعتراض رومانیایی ها در چند روز گذشته به استعفای فلورین یورداکه وزیر دادگستری رومانی و لغو تصمیم دولت انجامید با این حال اعتراضات روز گذشته نیز در بخارست ادامه یافت. معترضان خواهان استعفای تمام اعضای دولت هستند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.