وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

جسد کیم جونگ نام به شرط تشخیص هویت به کره شمالی فرستاده می شود

 نظرها
جسد کیم جونگ نام به شرط تشخیص هویت به کره شمالی فرستاده می شود
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مقامات مالزی می گوید که جسد کیم جونگ نام، برادر رهبر کره شمالی، به این کشور برگردانده نخواهد شد مگر آن که مراحل تشخیص هویت با ارسال نمونه دی ان ای خانوادگی کامل شود.

پیش تر پیونگ یانگ با کالبد شکافی مخالفت کرده و خواستار انتقال جسد کیم جونگ نام به کره شمالی شده بود.

پلیس مالزی تاکنون سه مظنون به قتل کیم جونگ نام را بازداشت کرده و احتمال داده که دست کم سه تن دیگر نیز در این ماجرا نقش داشته اند.

کیم جونگ نام که پنج سال اخیر را در چین و در تبعید زندگی کرد، دوشنبه گذشته در راه بازگشت به ماکائو، در فرودگاه کولالامپور به قتل رسید.

یوجی گومایی، خبرنگار ژاپنی که کتابی در مورد روابط او و پدرش کیم جونگ ایل نوشته و موفق شده بود با کیم جونگ نام هم در این زمینه مصاحبه کند می گوید: «او می گفت که با نظام سوسیالیستی حاکم بر کشورش موافق نیست. می گفت رهبران کشورش باید به روشی دموکراتیک انتخاب شوند. بر این باور بود که کره شمالی باید راه چین را در پی گیرد و به اصلاحات ساختاری تن دهد.»

وی همچنین گفت که گزارش هایی به دست او رسیده که همگی حاکی از آن است که کیم جونگ نام تحت حمایت و محافظ چین بوده است. برخی نمایندگان کره جنوبی هم با اتکا به گزارش های سازمان اطلاعات کشور این گفته را تصدیق کرده اند.

اکنون باید دید آیا مرگ کیم جونگ نام بر روابط سیاسی کره شمالی و چین تاثیری خواهد گذاشت. پکن در واکنشی کوتاه به این ماجرا اعلام کرد که روند پیشرفت تحقیقات جنایی را از نزدیک دنبال می کند.