خبر فوری

تظاهرات کم سابقه در بلاروس علیه مقررات مالیاتی دولت لوکاشنکو

 نظرها
تظاهرات کم سابقه در بلاروس علیه مقررات مالیاتی دولت لوکاشنکو
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اعتراضات علیه مقررات مالیاتی وضع شده برای شهروندان بلاروس که تمام وقت کار نمی کنند از مینسک، پایتخت به گومل و چند شهر دیگر کشیده شد.

روز جمعه حدود ۲ هزار نفر در مینسک تظاهرات کردند که اگرچه تظاهراتی پرشمار نبود اما یکی از بزرگترین تظاهرات سالهای اخیر در بلاروس محسوب می شود.

این تظاهرات بدون مجوز برگزار اما از سوی حکومت الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری، تحمل شد.

یکی از ساکنان شهر گومل در تظاهرات روز یکشنبه گفت:«بیست و پنج سال در کودکستان کار کرده ام و حقوق بازنشستگی من دو میلیون روبل (حدود ۳۷۰ دلار) است. از این مبلغ ۱.۵ میلیون روبل (حدود ۲۸۰ دلار) صرف آب و برق و گاز می شود و او (لوکاشنکو) با آن صورت چاقش که به زودی در صفحه تلویزیون هم جا نخواهد گرفت! صورت همه مسئولان به بهای ما چاق است.»

یکی از معترضان در شهر موگیلِو هم گفت:«تمام اعضای خانواده من کار می کنند. خیلی ها را می شناسم که برایشان ماکارونی غذایی تجملاتی است، آنهایی که ثروتمندان الکلی های پارازیت می نامندشان.»

بر اساس مقرارت اعلام شده کسانی که به دولت اظهار کنند که کمتر از ۱۸۳ روز در سال کار کرده اند باید برای جبران کسری مالیات، ۲۵۰ دلار بپردازند.

مسئولان مالیاتی دولت بلاروس می گویند حدود ۴۷۰ هزار نفر مشمول این مالیات هستند اما کمتر از ۱۰ درصد آنان مالیات وضع شده را پرداخته اند که فقط ۶ میلیون دلار برای دولت عایدی داشته است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.