وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

ترور برادر رهبر کره شمالی با سم «وی ایکس»

 نظرها
ترور برادر رهبر کره شمالی با سم «وی ایکس»
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نتیجه تحقیق درباره چگونگی ترور برادر ناتنی رهبر کره شمالی نشان می دهد که وی با سم اعصاب وی ایکس از پا درآمده است.

کیم جونگ نام، روز سیزدهم فوریه در فرودگاه کوالالامپور در پی یورش دو زن و پس از انتقال به دفتر فوریت های پزشکی این محل از پا در آمد. یک زن ویتنامی و یک زن اندونزیایی و مردی اهل کره شمالی به عنوان مظنونان این پرونده در بازداشت پلیس مالزی به سر می برند.

دستگاه های امنیتی کره جنوبی و ایالات متحده آمریکا بر این باورند که برادر ناتنی کیم جونگ اون به دست فرستادگان کره شمالی کشته شده است. وی ایکس در فهرست سلاح های کشتار جمعی سازمان ملل متحد قرار دارد.

کیم چول وو، پژوهشگر مرکز امنیت و استراتژی در موسسه تحلیل دفاعی کُره در اینباره می گوید: «این ماده بیش از صد مرتبه سمی تر از گازهای اعصاب مثل گاز سارین است که معمولا استفاده می شود و مشکل این است که بی مزه و بی رنگ بوده و تشخیص آن بسیار سخت است.»

پلیس درباره چگونگی ورود سم وی ایکس به مالزی یا احتمال تولید آن در این کشور تحقیق می کند. پلیس هفت تبعه کره شمالی از جمله یکی از دیپلمات های سفارت این کشور در کوالالامپور را فراخوانده است. همچنین آپارتمانی در حومه پایتخت مالزی در همین رابطه تفتیش شده ولی سرنخی به دست نیامده است.

دولت مالزی سفیر خود را از پیونگ یانگ فراخوانده و روابط دو کشور پس از این ترور به تیرگی گراییده است.