خبر فوری
This content is not available in your region

ازبکستان؛ دیدار از قصر و موزه «ستاره ماه خاصه»

ازبکستان؛ دیدار از قصر و موزه «ستاره ماه خاصه»
اندازه متن Aa Aa

در برنامه کارت پستال این هفته به خارج از شهر باستانی بخارا در ازبکستان می رویم تا از قصری بازدید کنیم که اکنون به موزه تبدیل شده است.

قصر «ستاره ماه خاصه» (ستاره ماه نشان) بیش از یکصد سال پیش توسط یکی از حاکمان شهر با ترکیبی از سبک معماری شرقی و غربی ساخته شد.

کارت پستالی از ازبکستان

  • ازبکستان در آسیای میانه واقع شده و با قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان و تاجیکستان همسایه است
  • جمعیت این کشور ۳۰ میلیون نفر است
  • مساحت آن ۴۲۵ هزار کیلومتر مربع است
  • میانگین دمای هوا در زمستان منفی ۶ درجه و در تابستان ۳۲ درجه سانتیگراد است
  • بیش از ۸۰ درصد ساکنان این کشور را ازبکها تشکیل می دهند

شیمس کارنی خبرنگار یورونیوز از بخارا گزارش می دهد: «اگر به داخل یکی از ساختمان های اصلی بروید، با دیوارهای رنگارنگ پوشیده از آینه کاریها، کاشی کاریها و تزئیناتی پیچیده روبرو می شوید که ارمغان صنعتگران بخارا است.»

اشیاء بسیاری از تاریخ گذشته در این موزه به نمایش گذاشته شده است از جمله گنجینه هایی از چین، روسیه و ژاپن با خاطراتی از کاخ های قبلی که در همین مکان بنا شده بودند.

دلبر خیدرووآ راهنمای گردشگران در بخارا می گوید: «این مجموعه در اوایل سده ۱۹ میلادی توسط آخرین امیر بخارا به عنوان اقامتگاه تابستانی اش ساخته شده است. نام این قصر به معنای، زیباترین مکان بین ماه و ستارگان است.»

بازدید کنندگان همچنین علاوه بر بازدید از موزه، می توانند از باغ زیبا و آرامش بخش قصر که شامل تعداد زیادی از درختان میوه است لذت ببرند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.