وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

وزیر خارجه آلمان: ناتو مخالف افزایش بودجه دفاعی کشورهای عضو است

 نظرها
وزیر خارجه آلمان: ناتو مخالف افزایش بودجه دفاعی کشورهای عضو است
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان می گوید ناتو با افزایش بودجه دفاعی هر یک از کشورهای عضو ناتو تا ۲ درصد تولید ناخالص داخلی مخالف است.

وزیر خارجه آلمان که روز چهارشنبه به استونی سفر کرده بود افزود، آلمان برای افزایش بودجه نظامی اش که دولت جدید آمریکا خواستار آن است، قانع نشده است و این موضوع باید با تامل بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان گفت:«به نظر من ما باید به جنبه های دیگر این موضوع فکر کنیم. از این جنبه آغاز می کنم که فکر نمی کنم امنیت اروپا تنها با هزینه های دفاعی تضمین شده باشد. اکثر جنگ ها و مسائل مرتبط با پناهجویان که اکنون با آن مواجه ایم نمی تواند با افزایش هزینه برای تجهیزات نظامی حل شود بلکه این مشکلات با حمایت بیشتر از مردم در برابر فقر، قحطی، گرسنگی و یا جنگ بر سر آب قابل حل است.»

وزیر خارجه آلمان همچنین افزود اگر آلمان ۲ درصد تولید ناخالص داخلی اش را صرف هزینه دفاعی کند، معنای آن نوعی برتری نظامی در قاره اروپاست که برخی کشورها خواستار آن نیستند. آلمان در حال حاضر ۱.۲ درصد تولید ناخالص داخلی اش را صرف هزینه های دفاعی می کند.

در پی روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا، کشورهای اروپایی تحت فشار اند تا بودجه دفاعی شان را افزایش دهند با این حال پیش از این وزیر دفاع آلمان در کنفرانس امنیتی مونیخ هشدار داده بود که تمرکز بر افزایش هزینه های دفاعی به معنای آغاز یک مسابقه تسلیحاتی تازه خواهد بود.