وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

شهروندان عراق، استثنای فرمان مهاجرتی تازه ترامپ

 نظرها
شهروندان عراق، استثنای فرمان مهاجرتی تازه ترامپ
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

فرمان مهاجرتی تازه دونالد ترامپ که روز دوشنبه به امضای او رسید، برای ورود اتباع شش کشور مسلمان به خاک آمریکا محدودیت هایی ایجاد می کند؛ محدودیت هایی که برخلاف فرمان پیشین وی، شامل اتباع عراقی نمی شود.

جان کلی، وزیر امنیت ملی ایالات متحده درباره این فرمان گفت: «این دستور اجرایی، برای کسانی که اجازه اقامت دائم (کارت سبز ایالات متحده) یا روادید (ویزای) ایالات متحده را دارند، ممانعتی برای ورود به کشور ما ایجاد نمی کند.»

این فرمان اتباع کشورهای ایران، سوریه، یمن، لیبی، سومالی و سودان را شامل می شود، بناست از ۱۶مارس اجرا شود و بنا بر آن، مسافران تابع این کشورها تا ۳ ماه و مهاجرانی که بناست از این کشورها به ایالات متحده بیایند تا ۴ ماه از ورود به خاک این کشور محروم خواهند بود.

دلیل مستنثنی شدن شهروندان عراقی از این فرمان، تأکید سیاسمتداران بر اهمیت این کشور در مبارزه با تروریسم عنوان شده است، چراکه دولت عراق، کنترل روادید و مشاکرت داده های اطلاعاتی با غرب را تقویت کرده است.