خبر فوری
This content is not available in your region

افشاگری جدید ویکی لیکس؛ انتشار حدود ۹هزار سند درباره جاسوسی های سیا و ام آی۵

نظرها
euronews_icons_loading
افشاگری جدید ویکی لیکس؛ انتشار حدود ۹هزار سند درباره جاسوسی های سیا و ام آی۵
اندازه متن Aa Aa

سازمان بین المللی ویکی لیکس روز سه شنبه ۸۷۰۰ سند و فایل جدید درباره جاسوسی ها از زندگی های روزمره منتشر کرد؛ جاسوسی هایی که توسط آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا موسوم به «سیا» و سازمان جاسوسی انگلستان موسوم به «ام آی۵» انجام می شد.

این اسناد، جزئیات دقیقی از ابزار جاسوسی سایبری آمریکا را ارائه داده است؛ از جمله اینکه سیا چگونه می تواند به منطقه جغرافیایی کاربران، اس ام اس و مکالمات صوتی آنها و همچنین دوربین و میکروفون تلفن همراه آنها دسترسی داشته باشد.

این اسناد و افشای ابزار جاسوسی سیا می تواند اعتماد مصرف کنندگان را به سطح امنیت رایانه ها، دستگاه های تلفن همراه و حتی تلویزیون های هوشمند تضعیف کند.

رافائل ساتر، کارشناس امنیت سایبری خبرگزاری آسوشیتدپرس می گوید: «من با یک افسر پیشین سازمان سیا صحبت کردم. او به من گفت که این واقعا بد است. او گفت که به نظر می رسد یک تصفیه حساب جدی در سیا وجود دارد. او شگفت زده شد و گفت اگر مردم به دنبال این افشاگری ها شغلشان را از دست ندهند، جای تعجب دارد.»

در میان این اسناد، مدارکی وجود دارد که نشان می دهد یکی از پایگاه مهم عملیاتی هکرهای سیا برای اهدافی در اروپا، خاورمیانه و شرق آفریقا، در فرانکفورت مستقر بوده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.