خبر فوری

دادستان کل آلمان: افشاگرهای ویکی لیکس را به دقت بررسی می کنیم

 نظرها
دادستان کل آلمان: افشاگرهای ویکی لیکس را به دقت بررسی می کنیم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دادستان کل آلمان می گوید افشاگرهای جدید ویکی لیکس را به دقت بررسی خواهد کرد و اگر مدارکی دال بر تخلف بیابد پرونده جنایی در این مورد باز خواهد شد.

ویکی لیکس با انتشار نزدیک به ۱۰ هزار سند، پرده از اسرار جاسوسی سازمان اطلاعات مرکزی امریکا ( سی آی ای) برداشته داشته است که ظاهرا بخش اعظم آن از طریق کنسلوگری آمریکا در فرانکفورت آلمان صورت می گرفته است.

کونستانتین فن نوتز از حزب سبزهای آلمان که عضو کمیته ویژه تحقیقات پارلمانی در پرونده جنجالی جاسوسی آژانس امنیت ملی آمریکا نیز هست، می گوید: «دولت هنوز دلیلی برای تغییر ناگهانی تعداد کارمند کنسلوگری آمریکا نیافته است. اما این می تواند نکته قابل تاملی باشد و دلیلی کافی برای اینکه تحقیقات سریعا آغاز شود. این اتهامات می تواند به مثابه فعالیتهای جنایی باشد.»

ویکی لیکس در ژوئیه سال ۲۰۱۵ نیز مدارکی منتشر کرده بود دال بر اینکه آژانس امنیت ملی ایالات متحده آمریکا مکالمات تلفنی آنگلا مرکل، صدرعظم آلمان را شنود می کرده است. افشاگری که موجب شد روابط دو کشور برای مدتی تیره شود تا سرانجام دولت اوباما اعلام کند که شنود صدراعظم آلمان را متوقف کرده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.