خبر فوری

بزرگداشت یاد قربانیان در ششمین سالگرد فاجعه فوکوشیما

نظرها
بزرگداشت یاد قربانیان در ششمین سالگرد فاجعه فوکوشیما
اندازه متن Aa Aa

مراسم بزرگداشت یاد قربانیان سونامی و فاجعه هسته ای فوکوشیما روز شنبه ۱۱ مارس در ششمین سالگرد وقوع آن، در سراسر ژاپن با حضور مردم و دولتمردان این کشور برگزار شد.

در شهر توکیو شاهزاده آکی شینو و همچنین نخست وزیر ژاپن نیز در این مراسم حضور یافتند و به یاد قربانیان، یک دقیقه سکوت کردند.

شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن طی سخنانی گفت: «ما با توجه به درس های ارزشمندی که با از دادن بسیاری از هموطنانمان گرفتیم، بطور پیوسته به بازنگری در نحوه آماده سازی خود برای مقابله با چنین فاجعه هایی می پردازیم.»

انفجار در نیروگاه هسته ای فوکوشیما که بزرگترین فاجعه اتمی پس از حادثه چرنوبیل نام گرفته است، دستکم ۱۲۳ هزار آواره بر جای گذاشت. بسیاری از پروژه های بازسازی و پاکسازی منطقه همچنان ادامه دارد و اگرچه اکنون به مردم گفته شده است می توانند به خانه هایشان برگردند، بسیاری همچنان نگران از سطح تابش، حاضر به بازگشت نیستند.

در جریان زمین لرزه ۹ ریشتری و سونامی سال ۲۰۱۱ میلادی علاوه بر ویرانی شهرها و روستاها، بیش از هجده هزار نفر کشته یا ناپدید شدند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.