وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

بحران روابط ترکیه با اروپا؛ اظهارات تند و تیز مقامات دو طرف

 نظرها
بحران روابط ترکیه با اروپا؛ اظهارات تند و تیز مقامات دو طرف
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

آنکارا از این که آلمان و هلند به وزرای ترکیه اجازه سخنرانی تبلیغاتی در خاک خود را نمی دهند، سخت خشمگین است؛ نزاع دیپلماتیک که واکنش و اظهارات تند و تیز مقامات دو طرف را در پی داشته است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، تصمیم دولت آلمان را به «رفتار نازیها» تشبیه کرده و دولت هلند را «فاشیست و بقایای نازی ها» خوانده است.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو در واکنش به این تنش و نزاع دیپلماتیک، طرفین را به «آرامش، احترام متقابل، تنش زدایی و تمرکز بر تمام اشتراکاتی که باعث اتحاد شده است» فرا خواند.

مارک روته، نخست وزیر هلند اتهامات آقای اردوغان را «جنون آمیز» توصیف کرده است و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان آن را «غیرقابل قبول» می خواند.

خانم مرکل می گوید:«چنان مقایسه ای بسیار گمراه کننده و کم ارزش شمردن درد و رنجِ خصوصا هلندی هایی است که تحت تسلط نازی ها رنج بسیار بردند. چنان اظهاراتی کاملا غیر قابل قبول است و از همین رو ضمن همبستگی، از هلند پشتیبانی کامل می کنم، به ویژه از همکار هلندی ام، مارک روته.»

کمیسیون اتحادیه اروپا نیز روز دوشنبه از ترکیه خواست تا از اظهارات تند و دامن زدن به تنش دیپلماتیک بپرهیزد.

آنکارا با برگزاری همه پرسی تغییر قانون اساسی در ماه آتی میلادی، آوریل، در پی افزایش قدرت و اختیارات ریاست جمهوری است.

آرای ترک تبارهای ساکن در اروپا در این همه پرسی بسیار تعیین کننده توصیف می شود.