وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

ازبکستان؛ بازدید از «کاخ خدایار خان»

ازبکستان؛ بازدید از «کاخ خدایار خان»
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در برنامه این هفته کارت پستال به خوقند در شرق ازبکستان رفته ایم. جاذبه اصلی این شهر «کاخ خدایار خان»، یکی از بزرگترین قصرهای آسیای مرکزی است که برای تزئینات باشکوه اش مشهور است.

کارت پستالی از ازبکستان

  • ازبکستان در آسیای میانه واقع شده و با قزاقستان، ترکمنستان، قرقیزستان و تاجیکستان همسایه است
  • جمعیت این کشور ۳۰ میلیون نفر است
  • مساحت آن ۴۲۵ هزار کیلومتر مربع است
  • میانگین دمای هوا در زمستان منفی ۶ درجه و در تابستان ۳۲ درجه سانتیگراد است
  • بیش از ۸۰ درصد ساکنان این کشور را ازبکها تشکیل می دهند

شیمس کارنی خبرنگار یورونیوز از خوقند گزارش می کند: «این کاخ بین سالهای ۱۸۶۳ تا ۱۸۷۵ میلادی توسط آخرین خان خوقند ساخته شده و نام آن به معنای «شهر شگفت انگیز» است. این کاخ روی خرابه های ارگ قبلی ساخته شده است.»

این کاخ از نمای بیرونی خیره کننده است، با این حال بازدید کنندگان باید به حیاط کاخ و اتاق های آن بروند تا بتوانند شاهد شکوه و عظمت این بنا شوند.

مدینه عبدالله یوا رهنمای کاخ می گوید: «این کاخ در گذشته ۱۱۴ اتاق و ۷ حیاط داشت. اما امروزه اگر شما مایل به دیدار از موزه باشید ما ۱۹ اتاق بازسازی شده و ۴ حیاط را آماده بازدید کرده ایم.»

صنعتگرانی از همین منطقه و همچنین از بخارا برای بازسازی این کاخ فراخوانده شده اند و در حال حاضر کار پیچیده بازسازی در حال انجام است.