خبر فوری
This content is not available in your region

انتخابات پارلمانی هلند زیر سایه افزایش محبوبیت راستگرایان افراطی

نظرها
انتخابات پارلمانی هلند زیر سایه افزایش محبوبیت راستگرایان افراطی
اندازه متن Aa Aa

انتخابات پارلمانی هلند روز چهارشنبه با رقابت جدی بین دو حزب «مردم برای آزادی و دموکراسی» به رهبری مارک روته، نخست وزیر از جناح راست میانه و «حزب آزادی» به رهبری خیرت ویلدرز، سیاستمدار راست افراطی آغاز شد. مهاجرت و اسلام از موضوعات محوری این دوره از انتخابات هلند می باشد.

خیرت ویلدرز در پاسخ به این سوال که مبارزات انتخاباتی اش بر ترس و تعصب بنا شده است گفت: «من معتقدم که ما از حمایت وسیع مردم هلند که هیچ میانه ای با ترس و تعصب ندارند، برخورداریم. اگر آنگونه بودیم، آرایمان ناچیز می بود اما آنچه اکنون داریم، بسیار بیشتر است. امروز امید داریم مردم عادی که می خواهند مملکتمان را بازپس بگیرند و حق حاکمیت ملی مان را بازگردانند، به ما رای بدهند.»

ویلدرز وعده داده که در صورت پیروزی هلند را از اتحادیه اروپا خارج، همه مساجد را تعطیل و قرآن را در هلند ممنوع کند.

بر اساس نظرسنجی ها مارک روته نخست وزیر کنونی هلند تنها اندکی از خیرت ویلدرز جلوتر است.

مارک روته که جناح راست میانه را در این انتخابات نمایندگی می کند هنگام رای دادن با اشاره به رقیب خود و درباره روشهای پوپولیستی سیاستمداران گفت: «واقعیت اینجاست که سیاستمداران، به جای حل مسایل، آنها را بزرگ می کنند. روشهای غلط پوپولیستی (عوامفریبانه) حلال مشکلات واقعی مردم نیست. به جای حل آنها، مشکلات را بزرگتر می کند.»

انتخابات هلند نخستین مورد از انتخابات سه گانه مهم اروپا در سال جاری است که انتظار می رود افزایش حمایت از احزاب افراطی راست گرا و ضد پناهجویان را در آنها شاهد باشیم. فرانسه در ماه آوریل و آلمان در پاییز آینده انتخابات سرنوشت سازی خواهند داشت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.