خبر فوری

تشدید عملیات آزادسازی موصل و رقه از کنترل داعش

 نظرها
تشدید عملیات آزادسازی موصل و رقه از کنترل داعش
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ارتش عراق برای عملیاتی تازه در غرب موصل آماده می شود.

نبرد برای آزادسازی موصل، آخرین سنگر بزرگ گروه «دولت اسلامی» مشهور به داعش در عراق به بیش از ۵ ماه رسیده است.

ارتش عراق ماه میلادی ژانویه موفق به عقب راندن داعش از شرق این شهر شد. با این حال این شبه نظامیان همچنان در غرب رود دجله مقاومت می کنند.

در همین حال ساکنان این مناطق شهری که مدت هاست به میدان جنگ بدل شده در تلاش برای فرار هستند. آنان نه از بمباران و شلیک خمپاره در امان هستند و نه هنگام گریز از تیررس تک تیراندازهایی که کمین کرده اند.

خالد ابو محمد، یکی از ساکنان غرب موصل می گوید: «احتمالا در تمام دنیا این نخستین باری است که چنین اتفاقی روی می دهد. ما هر روز داریم جسد دفن می کنیم.» به گزارش سازمان ملل متحد حدود ۸ تا ۱۲ هزار غیرنظامی روزانه از غرب موصل می گریزند. این در حالی است که برآورد می شود نزدیک به ۵۰۰ هزار تن در موصل گرفتار شده اند.

در سوریه نیز شهر رقه به عنوان دیگر پایگاه اصلی داعش هدف ارتش ائتلافی است. شبه نظامیان کُرد با پشتیبانی این ارتش به رهبری ایالات متحده آمریکا به رقه نزدیک شده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.