خبر فوری
This content is not available in your region

آغاز رای گیری برای انتخابات پارلمانی بلغارستان

euronews_icons_loading
آغاز رای گیری برای انتخابات پارلمانی بلغارستان
اندازه متن Aa Aa

مردم بلغارستان برای شرکت در انتخابات پارلمانی به پای صندوق های رای رفتند.

بویکو بوریسوف، رهبر حزب راست میانه در این نتخابات می گوید: «در صورتی که بلغارستان به ما رای دهد باید تشکیل دولت دهیم، ما این شانس را خواهیم داشت که درباره ترکیه طی روزهای آتی بیشتر گفت و گو کنیم. کارهای زیادی باید توسط ترکیه و اروپا برای برقراری امنیت و صلح صورت بگیرد. اقدامات کنونی برای بلغارستان بسیار مخرب هستند.»

بوریسوف ۵۷ ساله پس از سومین دور انتخابات پارلمانی بلغارستان و پیروزی رئیس جمهوری کنونی این کشور از سمت خود به عنوان نخست وزیر استعفا کرد.

نظرسنجی ها حاکی از آنست که حزب راست میانه به رهبری بوریسوف با درصدی بسیار کم در جایگاه بالاتری نسبت به حزب سوسیالیست قرار دارد.

کورنلیا نینووا، رهبر حزب سوسیالیست گفت: «من برای تغییر، ایجاد امنیت در مرزهایمان و برای مردم و عدالت رای دادم. برای اینکه تمام کودکان در کشور بتوانند آموزش ببینند و همگی به امکانات پزشکی و بهداشتی و آموزشی دسترسی داشته باشند. برای اینکه هیچ فشاری بر کسب و کارهای کوچک و سطح میانه نباشد و امکان اشتغال برای مردم طی سالهای آینده بیشتر شود.»

برپایی این انتخابات طی روزهای گذشته اعتراض هایی را درنواحی مرزی این کشور با ترکیه در پی داشت. طی روزهای گذشته تعدادی از ملی گرایان اهل بلغارستان با حضور در گذرگاه مرزی بین ترکیه و بلغارستان، مانع ورود اتباع ترک تبار این کشور به بلغارستان شده و اعلام کردند که به آنها برای حضور در انتخابات اجازه ورود نخواهند داد.

حدود ۱۰ درصد از بیش از ۷ میلیون بلغار دارای اصلیت ترک و یا مسلمان هستند. بیش از ۳۰۰ هزار نفر از آنها ساکن ترکیه هستند اما همچنان گذرنامه بلغارستان دارند. ممنوعیت ورود این افراد توسط ملی گرایان می تواند مانع مشارکت بیش از ۵۰ هزار واجد شرایط در انتخابات شود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.