خبر فوری

میکالای استاتکویچ، رهبر مخالفان در بلاروس آزاد شد

 نظرها
میکالای استاتکویچ، رهبر مخالفان در بلاروس آزاد شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اعتراضات به عملکرد الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس و دولت او که از چند هفته پیش آغاز شده، همچنان ادامه دارد و با وجود دستگیری گسترده مخالفان در روز شنبه، تنش همچنان در پایتخت این کشور بالاست.

آقای لوکاشنکو از ۲۳ سال پیش قدرت را در این کشور در دست دارد و به تازگی با وضع قانون جدیدی در زمینه افزایش مالیات ها و بویژه دریافت مالیات از بیکاران، اعتراضات بی سابقه ای را بوجود آورده است.

از جمله دستگیر شدگان اخیر میکالای استاتکویچ، رهبر مخالفان دولت بود که سرانجام روز دوشنبه آزاد شد.
او پس از آزادی گفت: «مردم به تدریج به خیابانها می آیند، ابتدا یک بار در ماه، سپس دوبار، و درنهایت برای نیمی از سال. زیرا مقامات درحالیکه با یک دست دهانها را می بندند با دست دیگر اعتراضات جدیدی را بوجود می آورند.»

روز شنبه مخالفان تجمع گسترده ای را در میدان اکتبر شهر مینسک، پایتخت بلاروس برنامه ریزی کرده بودند اما پلیس با مسدود کردن خیابانها، مانع از نزدیک شدن مخالفان به این میدان شد و با بازداشت حدود هزار نفر از جمله شماری خبرنگار و ضرب و شتم برخی از آنها از گسترش سطح اعتراضات جلوگیری کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.