وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

توقف فرمان اجرایی ترامپ درباره منع سفر اتباع ۶ کشور مسلمان

 نظرها
توقف فرمان اجرایی ترامپ درباره منع سفر اتباع ۶ کشور مسلمان
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

یکی از قضات دادگاه های فدرال ایالات متحده آمریکا در هاوایی روز چهارشنبه علیه فرمان اجرایی دونالد ترامپ برای ممنوعیت سفر اتباع شش کشور مسلمان رای داد و اجرای آن را برای مدت نامعلومی متوقف کرد.

دریک واتسون که در دولت باراک اوباما به این مقام منصوب شد، بر این باور است که فرمان منع سفر اتباع این شش کشور، نقض قانون اساسی ایالات متحده آمریکا و اعمال تبعیض مذهبی است.

داگلاس چین، دادستان عمومی هاوایی نیز با دفاع از تصمیم این قاضی می گوید: «از آن جا که در این فرمان اجرایی آزادی مذهب تهدید شده،این امر دال بر نقض قانون اساسی است.»

دونالد ترامپ هدف از صدور فرمان اجرایی منع صدور ویزا برای شش کشور مسلمان را «جلوگیری از نفوذ تروریست ها به ایالات متحده آمریکا» عنوان کرده است.

در دومین فرمان اجرایی نام عراق از فهرست کشورهایی که صدور ویزا برای اتباعشان ممنوع است حذف شده است. این فرمان به منظور رفع ابهامات و ایرادات قانونی روز ششم مارس به امضای رئیس جمهوری آمریکا رسید.

در حالی که وی بر ضرورت اجرای این فرمان برای تامین امنیت داخلی تاکید می کند، جامعه آمریکا از زمان صدور نخستین فرمان تاکنون اعتراض های متعددی را شاهد بوده است.