خبر فوری
This content is not available in your region

الکساندر ووچیچ برنده انتخابات ریاست جمهوری صربستان؛ چالش اصلی تغییر قانون اساسی

نظرها
الکساندر ووچیچ برنده انتخابات ریاست جمهوری صربستان؛ چالش اصلی تغییر قانون اساسی
اندازه متن Aa Aa

الکساندر ووچیچ، نخست وزیر محافظه کار صربستان روز یکشنبه با اختلاف زیاد نسبت به رقبای خود، برنده انتخابات ریاست جمهوری شد. رئیس جمهوری جدید صربستان در این انتخابات ۵۵ درصد آراء را کسب کرد. او وعده داده است که صربستان سیاست های متعادلی را در گرایش به روسیه و اروپا دنبال خواهد کرد.

الکساند ووچیچ رئیس جمهوری جدید صربستان پس از پیروزی در انتخابات گفت: «انتخابات نشان داد که بیشتر مردم حامی ادامه اصلاحات و ادامه مسیر اروپایی صربستان همراه با حفظ مناسبات سنتی دوستی ما با روسیه و چین هستند و البته تداوم کار سخت و فشرده برای کشور.»

الکساندر ووچیچ که از سال ۲۰۱۴ نخست وزیر صربستان بوده است، وعده داده مذاکرات عضویت این کشور در اتحادیۀ اروپا را که از مدت ها پیش آغاز شده است به سرانجام برساند.

دیجان ووک استانکوویچ تحلیلگر سیاسی درباره این انتخابات می گوید: «ادامه فرایند پیوستن به اتحادیه اروپا نیازمند تغییراتی در قانون اساسی است و به نظر من او بزودی این کار را آغاز می کند. با این حال او یک مانع بزرگ دارد زیرا کنترل کامل پارلمان را در دست ندارد.»

ساشا یانکوویچ، نامزد چپ میانه روی صربستان با فاصلۀ زیاد از الکساندار ووچیچ ایستاد و تنها موفق به کسب ۱۶ درصد از آرا شد. مخالفان رئیس جمهوری جدید او را به دنبال کردن یک مسیر استبدادی با بدست گرفتن کنترل رسانه ها متهم می کنند.

ایوانا میلورادوویچ خبرنگار یورونیوز از بلگراد گزارش می دهد: «آقای ووچیچ دو ماه دیگر به کاخ ریاست جمهوری نقل مکان می کند. گام نخست او جلب حمایت برای تغییر قانون اساسی خواهد بود. چالش اصلی مخالفان در حال حاضر یافتن ایده های جدید برای مواجهه با این واقعیت تازه است.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.