خبر فوری

جدایی طلبان باسک متعهد به خلع سلاح شدند

 نظرها
جدایی طلبان باسک متعهد به خلع سلاح شدند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

سازمان جدایی طلبان باسک اسپانیا موسوم به “اتا” پس از شصت سال مبارزه مسلحانه اعلام کرد که از روز شنبه هشتم آوریل سلاح های خود را بر زمین خواهد گذاشت.

اتا در نامه ای که یک نسخه از آن توسط شبکه بی بی سی منتشر شد تصریح کرده است برای تحقق اهداف ساکنان باسک سلاح در دست گرفته بودند و پس از این با هدف پیشبرد صلح و آزادی متعهد به خلع سلاح می شوند.

این سازمان جدایی طلب که سال ۱۹۵۹ فعالیت خود را آغاز کرد همچنان از سوی اتحادیه اروپا به عنوان یک تشکیلات تروریستی شناخته می شود. اتا در اکتبر ۲۰۱۱ به مبارزه مسلحانه برای تشکیل کشوری مستقل در منطقه باسک اسپانیا و فرانسه پایان داد اما تاکنون هرگز به خواست پاریس و مادرید برای خلع سلاح و انحلال این سازمان تن نداده بود.

آنها در مقابل این خواسته همواره بحث مذاکره بر سر آزادی ۳۶۰ تن از اعضای خود را پیش می کشیدند که در خاک فرانسه و اسپانیا دستگیر و زندانی شده اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.