خبر فوری

ادای احترام به یفتو شنکو در خانه ادبیات مسکو

 نظرها
ادای احترام به یفتو شنکو در خانه ادبیات مسکو
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در خانه نویسندگان در مسکو روز سه شنبه ۱۱ آوریل جمعی از مردم و هنرمندان روسیه به یوگنی یفتوشنکو شاعر بزرگ این کشور که روز اول آوریل در سن ۸۴ سالگی در آمریکا درگذشت ادای احترام کردند و بر تابوت او دسته های گل نهادند. یفتوشنکو را بزرگترین شاعر دوران اتحاد شوروی نامیده اند که توانست از رنج های بشری بگوید و آنها را بسراید.

ناتالیا سولژنیتسین، بیوه الکساندر سولژنیتسین نویسنده درگذشته روسیه در این مراسم گفت: «جدای از ادبیات، یک شایستگی برجسته یفتوشنکو، درس های بزرگ او در زمینه شهروندی است. زیرا بدون شهروندان نمی تواند کشوری وجود داشته باشد.»

معاون خانه ادبیات مسکو نیز در این مراسم گفت: «من از هنر بزرگ و هر آنچه او برای ما و فرزندان و نوادگان ما انجام داد سپاسگزارم. ما آثار او را می خوانیم، او را دوست داریم و به او احترام می گذاریم.»
الکساندر ماچارسکی نویسنده ای دیگر گفت: «یفتوشنکو شخصیتی درخشان و مهربان بود. هر کسی می داند که او چه نوع شاعر و نویسنده ای بود. هنرمندی که کاملا مستقل بود و همواره بدون ترس از مخالف عقیده اش را می گفت و پای آن می ایستاد.»

منظومه بابی یار، یا سال بلوا، از مشهورترین سروده های یفتو شنکو است که در سال ۱۹۶۱ و در سوگ یهودیانی که توسط ارتش آلمان نازی در نزدیکی کی یف پایتخت اوکراین قتل عام شدند، سروده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.