وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

گاف سخنگوی کاخ سفید: هیتلر از تسلیحات شیمیایی استفاده نکرد

 نظرها
گاف سخنگوی کاخ سفید: هیتلر از تسلیحات شیمیایی استفاده نکرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دبیر مطبوعاتی کاخ سفید پس از آن که گفت آدلف هیتلر در جریان جنگ جهانی دوم از سلاح های شیمیایی استفاده نکرد، به باد انتقاد گرفته شد.

شان اسپایسر که در جمع روزنامه نگاران و در خصوص استفاده از تسلیحات شیمیایی در سوریه اظهار نظر می کرد، گفت:«ببینید، در جنگ جهانی دوم ما شاهد استفاده از تسلیحات شیمیایی نبودیم. کسی به پستی هیتلر حتی به فکر استفاده از سلاح های شیمیایی نیافتاد.»

آقای اسپایسر پس از آن که دست های روزنامه نگاران به نشانه توضیح خواهی بالا رفت و با این سوال روبرو شد که منظورش چه بوده است دستپاچه و مضطرب شد و این بار از ‘مراکزی بنام هلوکاست’ نام برد.

سخنگوی کاخ سفید در ارائه توضیحات بیشتر تلاش می کرد تا سخن قبلی خود را روشن تر بگوید که هیتلر بر خلاف بشار اسد علیه مردم خود از سلاح های شیمیایی استفاده نکرد.

واشنگتن دولت بشار اسد را به استفاده از تسلیحات شیمیایی علیه غیرنظامیان متهم می کند، اتهامی که دمشق آن را رد می کند.

روز سه شنبه روز خوشایندی برای شان اسپایسر نبود و برخی از چهره های شناخته شدۀ آمریکا با پیام های توییتری به او تاخته اند.

چلسی کلینتون نوشت «امیدوار است تا دبیر مطبوعاتی کاخ سفید فرصت کند و چند خیابان آن سوتر از موزه هلوکاست دیدن کند.»

نانسی پلوسی دموکرات هم نوشت که اسپایسر به خاطر اظهار نظر نادرستش «اخراج باید گردد».

منتقدان شان اسپایسرمی گویند وی باید به این موضوع واقف باشد که آلمان نازی در جریان هلوکاست در کشتار یهودیان و نیز دیگر گروه ها گازهای شیمیایی مهلک به کار برد.