خبر فوری
This content is not available in your region

آمریکا بزرگترین بمب غیر اتمی خود را بر مواضع داعش در افغانستان انداخت

نظرها
آمریکا بزرگترین بمب غیر اتمی خود را بر مواضع داعش در افغانستان انداخت
اندازه متن Aa Aa

به گفته وزارت دفاع آمریکا، ارتش این کشور در عملیات اخیر خود علیه مواضع گروه موسوم به دولت اسلامی،داعش، در افغانستان از بزرگترین بمب غیر اتمی خود استفاده کرده است.

به گفته سخنگوی وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، این اولین بار بود که از این بمب در عملیات نظامی استفاده شد و از یک هواپیمای ام سی ۱۳۰ بر روی مواضع این گروه در وسوالی (شهرستان) اچین در ولایت ننگرهار انداخته شد.

این بمب در پایگاه هوایی فلوریدا در سال ۲۰۰۳ آزمایش شد اما تاکنون از آن در میدان نبرد استفاده نشده بود.

شان اسپایسر، سخنگوی کاخ سفید در اینباره گفت: «بمب GBU-۴۳ سلاحی، قدرتمند، دقیق و بزرگ است. ما مجموعه ای از تونلها و زیرزمین های داعش را که برای حرکت آزادانه به اطراف از آنها استفاده می شد، نشانه گرفتیم. این تونلها به آنها اجازه می داد که نیروهای ارتش آمریکا را راحت تر هدف قرار دهند و نیروهای ارتش ما و افغانستان در این منطقه بودند.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده نیز گفت: «ما بهترین ارتش جهان را داریم و آنها مثل همیشه خوب عمل می کنند. برای همین ما به آنها اختیار عمل کامل دادیم و بسیار رک و پوست کنده بگویم که همین موضوع دلیل موفقیتهای اخیر ما بوده است.»

این بمب عظیم الجثه که در شامگاه روز پنجشنبه سیزدهم آوریل در افغانستان استفاده شد، بزرگترین بمبی است که ایالات متحده در میدان نبرد به کار برده است.

بمب GBU-۴۳ که با عنوان «مادر تمام بمب ها» شناخته می شود، ۹ متر طول و حدود ۱۰ تن وزن دارد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.