خبر فوری

ادامه تنش در شبه جزیره کره و نگرانی از تکرار آزمایش های موشکی کره شمالی

 نظرها
ادامه تنش در شبه جزیره کره و نگرانی از تکرار آزمایش های موشکی کره شمالی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نگرانی از فعالیت های هسته ای و موشکی کره شمالی تداوم تنش ها در منطقه را به همراه داشته است.

چین از تعلیق قریب الوقوع پروازها بین پکن و پیونگ یانگ خبر داد. ژاپن هم در نظر دارد در صورت بروز بحران بین دو کره، اتباع خود را از کره جنوبی خارج کند.

کره شمالی آمریکا را تهدید کرده که در صورت انجام هر گونه حمله ای، باید در انتظار واکنشی شدید و بی رحمانه باشد.

پکن می گوید پیونگ یانگ باید از افتادن «در مرحله ای غیرقابل بازگشت» امتناع کند. وانگ یی، وزیر خارجه چین گفت: «در صورت وقوع جنگ برنده ای نخواهیم داشت. از اینرو می توان از تمام طرف های درگیر خواست هیچ اقدام تحریک آمیزی انجام ندهند و به تهدید یکدیگر پایان دهند.»

از سوی دیگر مسکو هم نگرانی خود را از اوضاع موجود ابراز داشته است. دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین طرفین را به آرامش و خویشتن داری فراخوانده است. دمیتری پسکوف در این ارتباط گفت: «ما از تمام کشورها می خواهیم تا از هر گونه اقدام تحریک آمیز دست بردارند.»

احتمالا مخاطب او ایالات متحده آمریکاست و هدف از این پیام هم جلوگیری از تکرار واقعه ای است نظیر آنچه هفته گذشته در سوریه روی داد.

در آستانه یکصد و پنجمین سالگرد تولد بنیانگذار کره شمالی کیم ایل سونگ که مهمترین روز ملی این کشور محسوب می شود نگرانی ها از تحرکات احتمالی پیونگ یانگ همچنان پابرجاست.

کره شمالی اغلب از مناسبت های ملی بعنوان فرصتی برای تکرار آزمایشات موشکی و هسته ای استفاده می کند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.