وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

«نه» معترضان به پیروزی «آری» در همه پرسیِ ترکیه

 نظرها
«نه» معترضان به پیروزی «آری» در همه پرسیِ ترکیه
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

معترضان به نتیجه همه پرسی اخیر در ترکیه، که اختیارات رئیس جمهوری این کشور را افزایش می دهد، روز دوشنبه در پایتخت و بسیاری از شهرهای این کشور راهیِ خیابانها شدند. جمع معترضان در محله بشیکتاش استانبول شعار می دادند: «نه، کار تمام نشده، درگیری ادامه دارد.»

مُراد غازانچی، یکی از معترضان می گوید: «من معتقدم اتفاقهای نامعمول و غیرقانونی زیادی افتاده است. اخبار زیادی شنیده ایم. ما در روزِ همه پرسی برای رأیمان ایستادیم. ما نتیجه «آری» را نمی پذیریم چون حاصل رأی گیری «نه» بود.»

یک زن میانسال نیز که در این همه پرسی رأی منفی داده است می گوید :«نمی خواهم مجلسمان دستکاری شود. می خواهم که صد در صدِ نمایندگان مجلس را خودمان انتخاب کنیم. من مخالف حکومت تکنفره و دیکتاتورها هستم.»

شمارش نزدیک به ۲.۵ میلیون برگه رأیِ بدون مهر تأیید، که بیشتر آنها پاسخ «آری» را بر خود داشته اند انگیزه این اعتراضهاست، چراکه اختلاف نهایی بین آرای مثبت و منفی فقط کمی بیش از ۱.۳ میلیون رأی است.

ویدئوهایی حاکی از جعل آرا در شبکه های اجتماعی ترکیه منتشر شده است، برخی از این ویدئوها نیز رجب طیب اردوغان را در حال به جا آوردن نماز شکر نشان می دهند.

نتیجه انتخابات روز یکشنبه هفدهم آوریل شکاف میان دو طبقه عمده ترکیه را آشکار کرد. طبقه متوسط شهرنشین که آینده خود را همگام با جریان اروپا می بیند و طبقه روستایی دینداری که هوادار قدرت اردوغان است.