خبر فوری

دونالد ترامپ: ممکن است در توافق هسته ای با ایران نمانیم

 نظرها
دونالد ترامپ: ممکن است در توافق هسته ای با ایران نمانیم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در بخشی از مصاحبه خود با خبرگزاری آسوشیتدپرس که روز دوشنبه منتشر شده ضمن تاکید بر اینکه ایران از روح برجام پیروی نکرده، در پاسخ به پرسش خبرنگار که آیا ممکن است آمریکا از این توافق خارج شود، آنرا رد نکرده و محتمل دانسته است.

پیش از آن رئیس جمهوری آمریکا در نشستی خبری در روز پنجشنبه ۳۱ فروردین با نخست وزیر ایتالیا گفته بود که ایران مطابق روح توافق هسته ای عمل نمی کند و ما مشغول بررسی بسیار دقیق این مساله هستیم و نتیجه آن را در آینده نه چنان دور مطرح می کنیم.

به گزارش خبرنگار آسوشیتدپرس دونالد ترامپ در این گفتگو توضیح داده که منظور او از عدم پیروی ایران به توافق برجام، نه موارد اجرایی خود توافق بلکه اقدامات بی ثبات کننده در خاورمیانه است که با روح توافق هسته ای مغایرت دارد.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز روز پنجشنبه ایران را مقصر اصلی در درگیری های منطقه دانست و حضور حزب الله در لبنان، حمایت از بشار اسد و حمایت تسلیحاتی از شبه نظامیان حوثی در یمن را نمنونه ای از سیاست های بی ثبات کننده ایران معرفی کرد.

مقامات و رسانه های دولتی ایران در رد ادعای دونالد ترامپ و نیک هیلی، به نامه هفته گذشته رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا به کنگره این کشور اشاره کرده اند که پایبندی ایران به تعهدات خود در برجام را تایید کرده بود.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران نیز در پاسخی تویتری نوشت که «اتهامات بی پایه آمریکا نمی تواند اعتراف آن کشور به اجرای تعهدات برجامی توسط ایران را بپوشاند.»

طی ۱۰۰ روزی که از ریاست جمهوری دونالد ترامپ می گذرد، علاوه بر او دیگر مقامات دولت آمریکا بویژه وزیر خارجه، وزیر دفاع و رئیس سازمان اطلاعات مرکزی این کشور نیز بر آنچه «فعالیت های بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی در منطقه» نامیده می شود تاکید کرده و کنگره آمریکا نیز در این ارتباط برخی تحریم های مستقل از برجام را تصویب کرده است.

با این حال هنوز ابعاد دقیق سیاست دولت ترامپ در قبال موقعیت و فعالیت های ایران در منطقه و رابطه آن با توافق برجام از روشنی برخوردار نیست و همه مقامات دکر شده تدوین و اعلام این سیاست را به آینده نزدیک موکول کرده‌اند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.