وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

مونته‌نگرو به عضویت ناتو درمی‌آید

 نظرها
مونته‌نگرو به عضویت ناتو درمی‌آید
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

پارلمان مونته‌نگرو عضویت در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو را با وجود اعتراض‌های داخلی تصویب کرد. رویکرد تازه این جمهوری یوگوسلاوی سابق سبب شد تا مونته‌نگرو به بیست و نهمین عضو این اتحاد نظامی بین‌المللی بدل شود.

در جلسه رای‌گیری پارلمان از ۸۱ نماینده ۴۶ تن به پیوستن به ناتو رای مثبت دادند. همزمان صدها تن از مخالفان ناتو با آتش‌ زدن پرچم سازمان پیمان آتلانتیک شمالی خواستار برپایی همه‌پرسی برای عضویت در این سازمان شدند.

از سویی دیگر این اقدام پارلمان با مخالفت دولت روسیه رو به رو است. روسیه با مونته‌نگرو روابط تاریخی و فرهنگی دارد. مونته‌نگرو امیدوار است که به طور رسمی در نشست ماه میلادی آینده به ناتو بپیوندد.

این کشور ارتشی کوچک با حدود ۲ هزار سرباز دارد. با این حال ناتو قادر خواهد بود تا دریای آدریاتیک را به طور کامل در اختیار داشته باشد. دیگر کشورهای حاشیه این دریا شامل آلبانی، کرواسی و ایتالیا می‌شود که همگی عضو ناتو هستند.