خبر فوری

امانوئل ماکرون و فرانسوا اولاند صبح روز بعد از انتخابات

 نظرها
امانوئل ماکرون و فرانسوا اولاند صبح روز بعد از انتخابات
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

نتایج رسمی و قطعی انتخابات ریاست جمهوری فرانسه در حالی حدود ساعت ده و سی دقیقه صبح دوشنبه منتشر شد که امانوئل ماکرون رئیس جمهوری منتخب در شانزه لیزه در کنار فرانسوا اولاند در مراسم سالروز پایان جنگ جهانی دوم شرکت کرد.

ماکرون در انتخابات روز یک شنبه با ۶۶.۱۰ درصد برنده شد و رقیب او مارین لوپن ۳۳.۹۰ درصد رای آورد.

یک شهروند می گوید: «این کارزار انتخاباتی خیلی سخت و خشن بود، در کل من این کارزار را خیلی دوست نداشتم. از نتیجه خوشحالم چون توانستیم مانع جبهه ملی شویم و این چیزی که اهمیت دارد. نمی خواستم که افراطی‌ها کشور را اداره کنند. درباره برنامه ماکرون، بین چیزی که اعلام می کند و چیزی که عمل کند، نمی دوانم.»

دیگری می گوید: «افراط گرایان مالی بردند. در برابر وضع روشنی هستیم با کسی که بدنبال پاره پاره کردن جامعه است که خطر ابتلای بخشی از جامعه به فقر وجود دارد. بنابراین صبحت از رای مفید نوعی کلاهبرداری است، ما را به گروگان گرفتن اند.»

۲۵ درصد واجدین شرایط در انتخابات فرانسه شرکت نکردند و حدود ۱۲ درصد نیز رای سفید یا باطله به صندوق انداختند. ماه آینده فرانسوی‌ها بار دیگر برای انتخاب نمایندگان پارلمان پای صندوق‌های رای می روند.

اولیویه پگی خبرنگار یورونیوز گزارش می دهد: «اکنون که دیگر نام فردی که به کاخ الیزه می رود را می دانیم، نگاهها به سمت کاخ بوربون، پارلمان فرانسه است. چه کسانی به پارلمان راه می یابند؟ آیا امانوئل ماکرون می تواند اکثریت پارلمان را بدست آورد؟ کارزار انتخاباتی تازه‌ای برای انتخابات ماه آینده پارلمان در راه است.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.