خبر فوری

تئودور آدهانوم دبیر کل جدید سازمان جهانی بهداشت

 نظرها
تئودور آدهانوم دبیر کل جدید سازمان جهانی بهداشت
اندازه متن Aa Aa

تئودور آدهانوم، به دبیر کلی سازمان جهانی بهداشت رسید. او نخستین آفریقایی است که برای این پست انتخاب می شود.

تئودور آدهانوم که تصدی وزارت بهداشت و وزارت خارجه اتیوپی را در کارنامه دارد در نخستین دور انتخابات دبیر کلی سازمان بهداشت جهانی با در اختیار داشتن آراء بیش از نیمی از ۱۸۹ عضو سازمان ملل از پنچ نامزد دیگر پیشی گرفت. این نامزد اتیوپی‌تبار در سومین دور بر رقیب بریتانیایی تبارش، دیوید نابارو پیروز شد.

دبیر کل جدید سازمان جهانی بهداشت نخستین اولویت خود را جهانی کردن مراقبت‌های بهداشتی اعلام کرده است.

تئودور آدهانوم در سی ام ژوئن جانشین مارگارت چان هنگ کنگی تبار خواهد شد و برای پنج سال سکان هدایت سازمان جهانی بهداشت را در اختیار خواهد داشت.

مارگارت چان پس از ده سال سازمان جهانی بهداشت را ترک می کند. در دوره او این سازمان با انتقادهایی روبرو بود بویژه به خاطر واکنش کندش در برابر شیوع ابولا در غرب آفریقا که جان ۱۱ هزار نفر را گرفت.

آراء۵۰ عضو آفریقایی کمک بزرگی بود برای پیروزی تئودور آدهانوم. با این حال نقش او در محدودیت‌ها و موانع حقوق بشری و همینطور سرپوش گذاشتن بر شیوع وبا در اتیوپی تا آخرین لحظات رای گیری انتخاب او را در سایه تردید قرار داده بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.