وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

رهبر فارک دولت کلمبیا را به نقض مکرر توافقنامه صلح متهم کرد

 نظرها
رهبر فارک دولت کلمبیا را به نقض مکرر توافقنامه صلح متهم کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

رهبر گروه نیروهای جدایی طلب فارک در کلمبیا خواستار نظارت بین‌المللی بر روند اجرای توافقنامه صلح شد.

رودریگو لوندونو معروف به تیموشنکو، رهبر این سازمان چریکی روز یکشنبه دولت کلمبیا را به «نقض مکرر» توافقنامه صلحی متهم کرد که در ماه نوامبر به امضای نمایندگان طرفین درگیر رسید. تیموشنکو همچنین تهدید کرد که در صورت ادامه این وضع، روند خلع سلاح فارک را به تعویق خواهد انداخت. در همین حال او مشخص نکرده که دقیقا خواهان چه نوع نظارتی است.

به گفته رهبر فارک، بالگردهای دولتی روز گذشته بدون هیچ اخطاری بر فراز منطقه‌ای که برای خلع‌سلاح تخصیص یافته به پرواز درآمدند. او نسبت به بازداشت دو تن از چریک‌هایی که به امور اجرایی توافقنامه صلح مشغول بودند هم هشدار داده است.

پیام تیموشنکو در شبکه توییتر: «نظر به نقض مکرر توافقنامه صلح توسط دولت، فارک خواستار نظارت بین الملللی است.»


خلع سلاح فارک در چارچوب توافق صلح میان نمایندگان این سازمان انقلابی‌مارکسیستی و دولت کلمبیا صورت می گیرد؛ توافقی که در ۲۴ نوامبر ۲۰۱۶ تحت نظارت سازمان ملل به امضا رسید و به پنج دهه درگیری مسلحانه در کشور پایان داد.

در پی توافق مذکور، ۲۶ منطقه در سراسر کشور برای تحویل سلاح تخصیص داده شد و حدود چهار ماه پیش آخرین گروه از اعضای فارک، سلاح‌هایشان را زمین گذاشتند.

در جریان بیش از ۵۰ سال خشونت‌های خونین میان دولت کلمبیا، سازمان چریکی فارک و ارتش آزادیبخش ملی بیش از ۲۲۰ هزار تن جان باختند و میلیون‌ها نفر ناگزیر به ترک محل زندگی‌شان شدند.