خبر فوری

انتقاد شدید سیاستمداران بریتانیایی از ترزا می

 نظرها
انتقاد شدید سیاستمداران بریتانیایی از ترزا می
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا که در انتخابات اخیر پارلمانی با کسب ۳۲ کرسی دیگر، از این حزب اقلیت قدرتمندی با ۲۶۲ کرسی ساخت، از ترزا می نخست‌وزیر محافظه کار به‌ شدت انتقاد کرد.

دلیل اصلی انتقاد آقای کوربین این بود که خانم می برای تشکیل ائتلاف به حزب کوچک اتحادگرای دموکراتیک ایرلند که دیدگاه‌های اجتماعی بسیار محافظه‌کارانه‌ای دارد روی آورده است.

ترزا می که فکر می‌کرد می‌تواند با فراخوان یک انتخابات زودرس موقعیت خود را در مذاکرات خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا تثبیت کند، اکثریت را در پارلمان از دست داد.

جرمی کوربین در برنامه تلویزیونی «اندرو مار» مجری معروف شبکه یک بی بی سی، به انتقاد شدید از چنین ائتلافی پرداخت. او گفت: «آیا قابل قبول است با همه مسائلی که کشور با آن روبروست، مسائلی مانند نابرابری، بی‌عدالتی و مذاکرات برکسیت، شما دولتی داشته باشید که عملا نتواند در مجلس اعیان اکثریت را به دست بگیرد مگر با یک توافق با حزبی مثل حزب اتحادگرای دموکراتیک که از نظر اجتماعی بسیار محافظه کار است؟ به خودمان بیاییم، باید مسئولیت‌پذیرتر از این باشیم.»

حزب اتحادگرای ایرلند شمالی به‌ رهبری ارلین فاستر که نخست‌وزیر سرگرم گفتگوهای ائتلاف با آن است تنها ۱۰ کرسی پارلمان را در اختیار دارد و دیدگاه‌های محافظه‌کارانه آن در زمینه‌هایی مانند سقط جنین و ازدواج همجنس‌گرایان باعث نگرانی شده است.

خانم فاستر درباره مذاکرات جاری برای ائتلاف گفت: «البته ما در راستای منافع ملی عمل می‌کنیم تا آنچه را که برای بریتانیا در کل و برای ایرلند شمالی به‌طور خاص درست است انجام دهیم…. ما پیشرفت خوبی داشته‌ایم اما مذاکرات ادامه دارد.»

درحالی که در محافل حزب محافظه‌کار از جانشینان احتمالی خانم می هم نام برده می‌شود، جورج اوزبورن سیاست‌مدار هم‌حزبی خانم می و وزیر خزانه‌داری دولت قبل که او نیز در میزگرد تلویزیونی یاد شده شرکت داشت ادعا کرد پایان دولت نخست‌وزیر فرا رسیده و گفت: «ترزا می اکنون یک مرده متحرک است.»

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.