خبر فوری

رهبر ایران: تجربه رئیس جمهور سال ۵۹ تکرار نشود

 نظرها
رهبر ایران: تجربه رئیس جمهور سال ۵۹ تکرار نشود
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

علی خامنه ای، رهبر ایران دوشنبه شب در دیدار با گروهی از مسئولان جمهوری اسلامی نسبت به تکرار بحران سیاسی سال ۱۳۵۹ شمسی که منجر به برکناری ابوالحسن بنی صدر از ریاست جمهوری شد، هشدار داد.

به گزارش خبرگزاری های ایران رهبر جمهوری اسلامی در این دیدار که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران نیز در آن حضور داشت، از «تجربه خطرناک» ایجاد فضای دوقطبی سخن گفته است. علی خامنه ای اظهار داشته است: «در سال ۵۹، رئیس جمهور وقت جامعه را دو قطبی، و مردم را به دو دسته مخالف و موافق تقسیم کرد که نباید این تجربه تکرار شود.»

ابوالحسن بنی صدر، اولین رئیس جمهور ایران روز ۳۱ خرداد ۱۳۶۰ پس از ماه ها کشمکش سیاسی با هواداران روح الله خمینی، اولین رهبر جمهوری اسلامی با رای عدم کفایت سیاسی اکثریت نمایندگان مجلس روبرو شد و در نهایت در روز اول تیر ماه آن سال توسط رهبر وقت از سمت خود برکنار شد.

علی خامنه ای در سخنرانی روز دوشنبه خود با این حال تاکید کرده است که «مشی همیشگی بنده این بوده و هست که از همه دولتهایی که بر سر کارند، حمایت می‌کنم و بعد از این نیز همین‌گونه خواهد بود.»

رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به حوادث سال ۸۸ نیز افزود: «در آن حوادث عده ای در خیابانها به صراحت علیه اساس انقلاب و باورهای دینی شعار دادند و چون با آنها مرزبندی و فاصله گذاری نشد مشکلات ادامه یافت.»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جریان تبلیغات انتخابات سال جاری همچون دوره گذشته از تلاش برای رفع حصر میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی سخن گفته بود.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.