خبر فوری

اعتراض به کمیته پارلمانی مصر در واگذاری جزایر به عربستان سعودی

 نظرها
اعتراض به کمیته پارلمانی مصر در واگذاری جزایر به عربستان سعودی
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

به دنبال تایید واگذاری دو جزیره در دریای سرخ از سوی کمیته پارلمانی مصر به عربستان سعودی، معترضان این تصمیم به خیابان های قاهره آمدند.

به گفته شاهدان نیروهای لباس شخصی با حمله به معترضانی که شعارهای ضد دولتی می دانند با مشت و لگد و چوب به پراکنده کردن آنها پرداختند.

پیش از آغاز خشونت ها، معترضان شعارهایی بر ضد عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر، از جمله شعار «مرگ بر حکومت نظامی» سر دادند.

توافق جنجالی میان قاهره و ریاض که در ماه آوریل سال ۲۰۱۶ امضا شد و توسط دادگاهی در مصر تایید شده بود روز سه شنبه با تایید ۳۵ قانونگذار در کمیته پارلمانی و در مقابل مخالفت و اعتراض ۸ قانونگذار به تصویب رسید.


دولت گفته است که جزایر «تیران» و «صنافیر» در دریای سرخ در اصل به عربستان سعودی تعلق دارد و مصر کنترل این جزایر را از سال ۱۹۵۰ و به درخواست عربستان سعودی برای محافظت در دست داشته است.

این توافق در چندین نوبت باعث تظاهرات اعتراضی شمار گسترده ای از مردم مصر شده است. برخی منتقدان دولت مصر را متهم می کنند که در حال فروش خاک این کشور برای کسب کمک های اقتصادی عربستان سعودی است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.