وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

حکم بازداشت محافظان اردوغان؛ روابط آنکارا و واشنگتن پیچیده‌تر می‌شود؟

 نظرها
حکم بازداشت محافظان اردوغان؛ روابط آنکارا و واشنگتن پیچیده‌تر می‌شود؟
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

اعلام صدور حکم بازداشت ۱۲ محافظ رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه از سوی پلیس آمریکایی، خشم آقای اردوغان را برانگیخته است.

این حکم پس از آن صادر شد که در جریان سفر رئیس جمهوری ترکیه به واشنگتن در ماه مه گذشته، محافظان آقای اردوغان به تجمع مخالفان وی در نزدیکی کاخ سفید حمله کرده و آن‌ها را مورد ضرب و شتم قرار دادند.

آقای اردوغان و بن‌علی ییلدیریم، وزیر امور خارجه ترکیه، حمله پلیس ترکیه را ناشی از ناتوانی پلیس آمریکا در برخورد با «تروریست‌هایی» توصیف کرده اند که پنجاه متر بیش‌تر با رئیس جمهور ترکیه فاصله نداشتند.


صدور حکم بازداشت برای مورد اعتمادترین محافظان آقای اردوغان، آن هم در شرایطی که گفته می‌شود که جلب اعتماد وی بسیار سخت است، می‌تواند روابط ترکیه با آمریکا را بیش از پیش متشنج کند. وخیم بودن قضیه وقتی بیشتر نمود پیدا می‌کند که بدانیم آمریکا با بسیاری از کشورهای جهان، پیمان استرداد مجرمین دارد و احتمال بازداشت محافظان تحت تعقیب آقای اردوغان در خارج از این کشور، بسیار بالا است.

با وجود تعریف و تمجید‌های آقای اردوغان و دونالد ترامپ از شخصیت‌های یکدیگر، روابط دو کشور به‌ویژه بر سر حمایت آمریکا از نیروهای مسلح کرد در سوریه چه در قالب نیروهای دموکراتیک سوریه و چه در یگان‌های مدافع خلق متشنج است.