خبر فوری

آمریکا؛ اعتراض به تبرئه پلیسی که باعث مرگ یک سیاه پوست شد

 نظرها
آمریکا؛ اعتراض به تبرئه پلیسی که باعث مرگ یک سیاه پوست شد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

در پی اعلام حکم دادگاه آمریکا مبنی تبرئه پلیس دپارتمان سنت آنتونی در قتل یک جوان سیاه پوست، تظاهرات گسترده ای در شهر سنت پل تین ایالت براه افتاد.

این راهپیمایی اعتراضی با پلاکاردهای جنبش «جان سیاه پوستان اهمیت دارد» جمعه شب بعد از اعلام حکم آغازشد.

حرکت معترضان به سمت ساختمان پارلمان ایالتی موجب بسته شدن اتوبان بین ایالتی شد و نهایتا به درگیری با پلیس انجامید.

پلیس تبرئه شده با نام جرونیمو یانز در دادگاه گفته بود که روز ششم ژوئیه سال ۲۰۱۶ در جریان این حادثه وی از ترس جان خود به فیلاندو کاستیل جوان سیاه پوستی شلیک کرد.


پس از این واقعه ویدئویی در فیسبوک منتشر شد که در آن دوست دختر فیلاندو چگونگی شلیک پلیس به او را شرح می داد. به گفته این زن، پلیس آنها را به دلیل چراغ شکسته خودرویشان متوقف کرده بود و زمانی که فیلاندو کاستیل مدارک و گواهینامه اش را در می آورده، پلیس به او شلیک کرده است.

یک روز پیش از آن نیز پلیس لوئیزیانا در اقدامی مشابه آلتون استرلینگ سیاهپوست و پدر پنج فرزند را مقابل محوطه یک فروشگاه، به ضرب گلوله از پای در آورده بود . ویدیوی این حادثه نیز در شبک های اجتماعی منتشر شد .
این دو رویداد خشونت آمیز نسبت به رنگین پوستان موج خشم از عملکرد پلیس آمریکا و آغاز جنبش «جان سیاه پوستان اهمیت دارد» را در پی داشت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.