خبر فوری

درخواست ابتکار از وزارت خارجه ایران برای نجات تالاب هورالعظیم

 نظرها
درخواست ابتکار از وزارت خارجه ایران برای نجات تالاب هورالعظیم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران می گوید، سدسازی های بی رویه ترکیه شرایط خطرناکی برای تالاب هورالعظیم ایجاد کرده است.

معصومه ابتکار از وزارت امور خارجه ایران خواست تا رایزنی با ترکیه برای نجات این تالاب را آغاز کند.

خانم ابتکار همچنین شرایط تالاب هورالعظیم نسبت به سال ۹۲ را بهتر توصیف کرد و افزود: «در آن سال تالاب به طور کامل خشک شده بود، در حقیقت وزارت نفت با ساخت وساز و احداث سد جلوی ورود آب به تالاب را به طور کامل گرفته بود.»

به گزارش خبرگزاری ایلنا، به نقل از خانم ابتکار سدسازی های بی حد و حصر ترکیه شرایط خطرناکی برای تالاب فراهم کرده است، این در حالیست که خشک شدن تالاب ها و کاهش آب رودخانه های عراق نیز در وضعیت تالاب هورالعظیم و اروندرود تاثیر بسزایی داشته است.

پیشتر رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دشت آزادگان در استان خوزستان نیز گفته بود که ۶۶ هکتار از زمین های ملی منطقه حفاظت شده تالاب هورالعظیم در شهرستان هویزه از دست زمین خواران رفع تصرف شد.

تالاب مرزی هورالعظیم در غرب خوزستان قرار دارد. آبگیری این تالاب از سال ۹۴ آغاز شده و به گفته مسئولان محیط زیست تاکنون بیش از ۷۵ درصد این تالاب آبگیری شده است.

زمین های خشک شده این تالاب یکی از کانون های اصلی گرد و غبار معرفی شده بودند اما به گفته خانم ابتکار با آبگیری بخش زیادی از آن هورالعظیم دیگر از کانون‌های گرد و خاک نیست.

عکس: اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.