خبر فوری
This content is not available in your region

مرگ دست کم ۴۲ نفر در ادامه درگیری های جمهوری آفریقای مرکزی

نظرها
مرگ دست کم ۴۲ نفر در ادامه درگیری های جمهوری آفریقای مرکزی
اندازه متن Aa Aa

با وجود امضای توافقنامه صلح، دست کم ۴۲ نفر در جریان درگیری‌های خشونت آمیز شهر بریا (Bria) در جمهوری آفریقای مرکزی کشته شدند.

این خبر از سوی شهردار بریا اعلام شد و به گفته او تاکنون ۴۲ جسد به بیمارستان منتقل شده و هنوز اجساد بسیاری در محله‌های مختلف بطور پراکنده دیده می شود.

درگیری‌های روز سه شنبه در شهر بریا میان جناح‌های مسلح رقیب، یک روز پس از آن روی داد که پیمان صلح به میزبانی ایتالیا برای پایان دادن به سالها خشونتهای خونین به امضا رسید.

نمایندگانی از سیزده گروه سیاسی فعال در جمهوری آفریقای مرکزی و نمایندگان دولت این کشور روز دوشنبه ۱۹ ژوئن در شهر رم حضور یافتند تا با امضای این پیمان، به بحران سیاسی و نزاع داخلی در این کشور پایان دهند. این درگیری‌ها از سال ۲۰۱۲ میلادی تاکنون ثبات در جمهوری آفریقای مرکزی را بطور جدی تضعیف کرده است.

خشونتهای مرگبار شهر بریا با وجود آن جریان یافت که «برقراری یک آتش بس دائمی و پایان دادن به درگیری مسلحانه» از مفاد اصلی توافقنامه رم بوده است.

سازمان ملل متحد طی سالهای اخیر بارها درباره مناقشات خونین در این کشورِ واقع در مرکز آفریقا هشدار داده است.

در گزارش جدیدی که این سازمان در ماه مه ۲۰۱۷ میلادی منتشر کرد، جزئیات کاملتری از خشونتهای بی‌سابقه‌ای ارائه شد که طی سالهای ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۵ میلادی در جمهوری آفریقای مرکزی به وقوع پیوسته است. بنا بر این گزارش، اختلاف میان گروههای مسلح رقیب در این کشور، به بروز جنایاتی از جمله آتش زدن روستاها، تجاوز دسته جمعی، شکنجه و بیش از ۶۰۰ مورد نقض جدی حقوق بشر منجر شده است که عامل این جنایات گاه شبه نظامیان و گاه نیروهای مسلح دولتی بوده اند.

سازمان ملل تاکید کرد ارتکاب برخی از این خشونتها همچنان ادامه دارد.

بنا بر اعلام سازمان ملل متحد، ادامه خشونتها در جمهوری آفریقای مرکزی باعث شده است که تنها در یکماه گذشته ۱۰۰ هزار نفر دیگر به آوارگان این کشور اضافه شوند.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.