خبر فوری

ترکیه بدنبال تهدیدات همسایگان قطر: پایگاه نظامی را تعطیل نمی‌کنیم

 نظرها
ترکیه بدنبال تهدیدات همسایگان قطر: پایگاه نظامی را تعطیل نمی‌کنیم
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

ترکیه در واکنش به یکی از شروط درخواستی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس از قطر مبنی بر تعطیلی پایگاه نظامی خود در این کشور، آن را مردود دانست.

آنکارا می‌گوید پایگاه نظامی ترکیه در قطر تضمینی برای امنیت خلیج فارس است و درخواست‌ کشورهای عرب برای تعطیلی آن دخالت در روابط بین ترکیه با قطر محسوب می‌شود.

فکری ایشیک،‌ وزیر دفاع ترکیه روز جمعه به تلویزیون ان تی وی گفت با اینکه هنوز درخواستی رسمی در این زمینه از سوی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس دریافت نکرده اما به صراحت اعلام می‌کند که کشورش هیچ برنامه‌ای برای بازنگری در توافق صورت گرفته با قطر در سال ۲۰۱۴ ندارد.

اظهارات وزیر دفاع ترکیه پس از آن مطرح می‌شود که کشورهای حاشیه خلیج فارس (امارات متحده عربی، مصر و بحرین) به رهبری عربستان سعودی در پی متهم کردن قطر به «حمایت از تروریسم» و به انزوا کشاندن آن، راه حل بحران این کشور را عمل به فهرستی مشتمل بر ۱۳ خواسته‌ عنوان کرده‌اند. کاهش روابط دوحه با تهران، تعطیلی شبکه تلویزیونی الجزیره و بستن پایگاه نظامی ترکیه در قطر از جمله موارد مطرح در این فهرست است.

قطر هفته گذشته ورود نخستین گروه از نظامیان ترک به خاک خود را برای تمرینات مشترک نظامی تایید کرد.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.