خبر فوری

روزنامه صباح: قطر ۴۵ شهروند ترکیه را به ظن ارتباط با شبکه گولن اخراج کرد

 نظرها
روزنامه صباح: قطر ۴۵ شهروند ترکیه را به ظن ارتباط با شبکه گولن اخراج کرد
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

روزنامه صباح ترکیه (نزدیک به حزب عدالت و توسعه) روز شنبه گزارش کرد قطر، ۴۵ شهروند ترک را به ظن اتهام با شبکه فتح‌الله گولن به ترکیه مسترد کرده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه فتح‌الله گولن، رهبر مذهبی و از منتقدان سیاست‌های دولت اسلام‌گرای این کشور را متهم به سازماندهی کودتای نافرجام ۱۵ ژوییه سال ۲۰۱۶ کرده است. از زمان وقوع این کودتا، ده‌ها هزار نفر در ترکیه بازداشت یا از مشاغل خود اخراج شده اند. فتح‌الله گولن این اتهامات را رد می‌کند.

به گزارش صباح، زکریا اوزسویک و همسرش دریا که در دانشگاه قطر مشغول به کار بودند، به محض ورود به استانبول بازداشت شدند. بنا بر این گزارش، برای آقای اوزسویک تا زمان تشکیل دادگاه قرار بازداشت صادر شده اما همسرش با نظارت دادگاه آزاد شده است.

از سرنوشت ۴۳ نفر دیگر گزارشی منتشر نشده است.


دولت اسلام‌گرای ترکیه از متحدان ایدئولوژیک، اقتصادی و نظامی قطر به شمار می‌رود. آنکارا و دوحه از زمان آغاز ناآرامی در جمهوری‌های عربی در سال ۲۰۱۱، از جریان‌های نزدیک به اخوان‌المسلمین در مصر، تونس و سوریه حمایت کردند.

از زمان وقوع بحران دیپلماتیک در روابط میان قطر و عربستان و متحدانش، ترکیه به شریک اول اقتصادی و نظامی این کشور بدل شده است.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.