وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

اشرف غنی بار دیگر طالبان را به شرکت در مذاکرات صلح فراخواند

 نظرها
اشرف غنی بار دیگر طالبان را به شرکت در مذاکرات صلح فراخواند
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در سخنانی به مناسبت عید فطر، بار دیگر طالبان را به حضور در مذاکرات صلح دعوت کرد.

آقای غنی که در کابل سخنرانی می‌کرد، با تبریک عید فطر به تمام شهروندان افغانستان گفت: «اگر افغان هستید به مذاکرات صلح بپیوندید. در غیر اینصورت، نیروهای امنیتی کماکان شجاعانه در مقابل شما می‌جنگند.»

دعوت مجدد رئیس دولت وحدت ملی از طالبان برای بازگشت به میز مذاکرات در حالی صورت می‌گیرد که ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی افغانستان روز شنبه با انتشار پیامی از آمریکا خواست به جای مقابله با طالبان از راه‌های دیپلماتیک چالش‌های خود با این گروه را مرتفع کند.

طالبان افغانستان همواره خروج نیروهای خارجی از کشور را یکی از پیش شرط‌های خود برای بازگشت به میز مذاکرات صلح توصیف کرده است.

رئیس جمهوری افغانستان در سخنرانی روز یکشنبه همچنین طرح حمله تروریستی در مکه را محکوم کرد.

پس از ظهور داعش در افغانستان و همزمان با پررنگ تر شدن تهدیدهای این گروه، بازیگران داخلی و بین‌المللی عرصه سیاسی این کشور، یکدیگر را متهم به حمایت از جریان‌های مخالف دولت می‌کنند. در حالی که آمریکا و بخشی از هیات حاکمه افغانستان ایران و روسیه را به‌دلیل حمایت از طالبان در برابر داعش نکوهش می‌کنند، اخیرا روسیه ابهاماتی را درباره حمایت آمریکا یا بخشی از دولت افغانستان از جنگجویان داعش در جریان نبرد توره‌بوره مطرح کرد. هیچیک از طرفین اتهامات وارد شده را نمی‌پذیرند.