خبر فوری
This content is not available in your region

بخشی از فرمان مهاجرتی ترامپ با رای دیوان عالی آمریکا اجرا می شود

نظرها
بخشی از فرمان مهاجرتی ترامپ با رای دیوان عالی آمریکا اجرا می شود
اندازه متن Aa Aa

دیوان عالی آمریکا روز دوشنبه با اجرای بخشی از فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری در خصوص ممنوعیت ورود اتباع شش کشور عمدتا مسلمان تا زمان بررسی کامل این فرمان در پائیز سال جاری موافقت کرد.

براساس تصمیم این دیوان دستور اجرایی دونالد ترامپ در مورد آن دسته از پناهجویان و شهروندان شش کشور که «ارتباطی با شخص یا شرکتی» در ایالات متحده ندارند، به اجرا در می آید.

تصمیم ۹ قاضی دیوان عالی مبنی بر اجرای فرمان اجرایی پیش از بررسی آن در این دیوان برای رئیس جمهوری آمریکا یک پیروزی محسوب می شود. اجرای دستور دونالد ترامپ پیش از این توسط دادگاههای فدرال متوقف شده بود.
پس از انتصاب نیل گورساچ به عنوان قاضی دیوان عالی اکثریت قضات این دیوان را محافظه کاران تشکیل می دهند.

دومین فرمان مهاجرتی دونالد ترامپ که روز ششم مارس (۱۶ اسفند) به امضاء رسید ورود اتباع کشورهای لیبی، ایران، سومالی، سودان، سوریه و یمن به آمریکا را به مدت ۹۰ روز ممنوع می کرد. این دستور اجرایی همچنین ورود پناهجویان به ایالات متحده را نیز به مدت ۱۲۰ روز متوقف می کرد.

اجرای اولین فرمان اجرایی رئیس جمهوری آمریکا که روز ۲۷ ژانویه (هشتم بهمن) و تنها یک هفته پس از به قدرت رسیدن وی امضاء شده بود، توسط دادگاه های فدرال متوقف شده بود.


وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.