خبر فوری

سوگند رییس جدید اجرایی در بیستمین سالگرد بازگشت هنگ کنگ به چین

 نظرها
سوگند رییس جدید اجرایی در بیستمین سالگرد بازگشت هنگ کنگ به چین
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مراسم تحلیف رییس جدید اجرایی هنگ کنگ روز شنبه برگزار شد. کری لم با ادای سوگند در این مراسم رسما کار خود را در این سمت آغاز کرد.

کری لم، پیش از این معاون لونگ چون ینگ، رییس سابق اجرایی هنگ کنگ بوده است. خانم لم همانند چون ینگ از چهره‌های تحت حمایت پکن محسوب می شود. وی در سال ۲۰۱۴ با اتخاذ موضعی همسو با پکن در تدوین برنامه‌های اصلاحی، خشم مخالفان را برانگیخته بود. اعتراضات سال ۲۰۱۴ به جنبشی بنام «چتر» برای استقلال هنگ کنگ تبدیل شد.

هشدار رییس جمهوری چین

مراسم تحلیف با بیستمین سالگرد بازگشت هنگ کنگ به چین مقارن است. شی جین پینگ، رییس جمهوری چین با حضور در این مراسم سخنانی ایراد کرد. وی به زیر سئوال بردن حاکمیت پکن در هنگ کنگ را چالشی غیرقابل قبول توصیف کرد و آنرا خط قرمزی خواند که کسی نباید از آن عبور کند.

هنگ‌ کنگ از اواسط قرن نوزدهم میلادی تحت حاکمیت بریتانیا قرار داشت. در سال ۱۸۹۸ دولت‌‌های بریتانیا و چین معاهده‌ای را امضا کردند که براساس آن، هنگ‌ کنگ به صورت اجاره ۹۹ ساله در اختیار بریتانیا قرار گرفت.

وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.