وب‌سایت یورونیوز دیگر در مرورگر Internet Explorer در دسترس نخواهد بود. این مرورگر دیگر از سوی مایکروسافت پشتیبانی نمی‌شود. توصیه می‌کنیم از مرورگرهای دیگری مانند گوگل کروم، فایرفاکس و سافاری استفاده کنید.
خبر فوری

ترامپیسم در تهران؛ مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور

 نظرها
ترامپیسم در تهران؛ مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور
Euronews logo
اندازه متن Aa Aa

مسابقه بین‌المللی «کارتون و کاریکاتور ترامپیسم» روز دوشنبه در تهران برگزار شد. در مجموع ۵۷۷ کاریکاتوریست از ۷۴ کشور با ۱۶۱۴ اثر در این مسابقه شرکت کرده‌اند.

آنها در آثار خود با دست‌مایه قرار دادن اعمال، رفتار، اظهارات و تصمیمات دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا او را هدف انتقاد قرار داده‌اند.

نشان این مسابقه (حرف «تی» لاتین به شکل مورب روی دایره‌ای سفید بر پس‌زمینه‌ای سرخ رنگ) از آرم آلمان نازی الهام گرفته است.


به گزارش خبرگزاری ایرنا و به نقل از مسعود شجاعی طباطبایی، دبیر ستاد برگزاری مسابقه بین‌المللی کارتون و کاریکاتور ترامپیسم، یکی از اهداف برگزاری این مسابقه «نشان دادن رفتارهای غلط و اشتباه ترامپ در قالب تصویرهای طنز کارتونی» است.

به گفته مسعود شجاعی طباطبایی مضامین این مسابقه شامل «ترامپ و خشنود علیه زنان، ترامپ علیه رسانه‌ها، صحبت‌های ترامپ به نقل از سیاسیون و کارشناسان که همانند هیتلراست» می‌شود. تعداد قابل توجهی از کاریکاتورها هم ترامپ را با هیتلر، رهبر آلمان نازی مقایسه کرده‌اند.

جایزه نخست این مسابقه به هادی اسدی، از ایران رسید. او به گفته خودش قصد داشته در کاریکاتور خود شیفتگی به پول و جنگ‌طلبی دونالد ترامپ را نشان دهد. در کاریکاتور او دونالد ترامپ کتی بر تن کرده که از اسکانس‌های دلار دوخته شده است. جوآلکین آلدگوئر از اسپانیا جایزه دوم و ادوارد باپ تیستائو، از برزیل جایزه سوم را از آن خود کردند.

این مسابقه به فراخوان بنیاد حفظ آثار و ارزش‌های دفاع مقدس و با مشارکت انجمن هنرهای تجسمی انقلاب و دفاع مقدس برگزار شد. در حاشیه این مسابقه نمایشگاهی از کاریکاتورهای منتخب جهت بازدید عموم به مدت یک هفته دایر شده است.

به گزارش ایسنا و به نقل از علی‌اصغر جعفری، رئیس سازمان هنری و امور سینمایی دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس هدف از این جشنواره «نمایش اهداف جنگ‌طلبانه آمریکا در قالب هنری» بوده است. به گفته او برخی از آثار ارسالی به ارتباطات غیراخلاقی ترامپ مربوط هستند و از اینرو قابلیت نمایش عمومی ندارند.